• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasz szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3 – zakup nowości wydawniczych.
            Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o lektury z nowej podstawy programowej i nowości czytelnicze, zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Dokupiono lektury z dotychczasowego kanonu.
            Zakupy książek były konsultowane z uczniami, Radą Rodziców i nauczycielami. 
            Przy zakupie uwzględniono również potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z dużymi literami, z tekstem dzielonym na sylaby oznaczonym innym kolorem, z małą ilością czytanego tekstu i kolorowymi, pięknymi ilustracjami. Zakupiono także literaturę piękną o tematyce historycznej oraz pozycje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży. Biblioteka prezentuje wybrane pozycje z zakupionych książek. 
            Zapraszamy do biblioteki.

          • „Uroki zimy” w bibliotece

          • Na­sza zima bia­ła,  
            Chu­s­tą się odzia­ła, 
            Idzie, idzie do nas w go­ści, 
            W srebr­nych bla­skach cała! 
            M. Konopnicka

            Choć na dworze szaro i ponuro to w bibliotece biało i zimowo. Zimowy krajobraz to połączenie bieli i śnieżnego puchu. Zima, to ulubiona pora każdego czytelnika.  
            To właśnie wtedy, gdy szybciej zapada zmrok, jest zimno i mroźnie, spełniamy marzenia i zanurzamy się w magiczny świat książek. 
            Drogi czytelniku  -  na wystawie prezentujemy ilustracje, wiersze i książeczki o tematyce zimowej.

          • Konkurs plastyczny "Kochamy Misie"

          • Dzieci  z oddziałów przedszkolnych z wielkim zainteresowaniem wzięły udział w konkursie plastycznym "Kochamy Misie". Oto wyniki:
            I Miejsce: Małgosia Sieraniewicz z SÓWEK i Mikołaj Kutyło z RYBEK 
            II Miejsce: Hania Kaczyńska z SÓWEK i Zuzia Nartowicz z PSZCZÓŁEK
            Wyróżnienie otrzymali: Zbyszek Prószyński z RYBEK, Aneta Matusiewicz z Pszczółek, Hania Dudko z Sówek i Mikołaj Boguszewski z Pszczółek.
            Najwyżej ocenione zostały prace wykonane samodzielnie przez dzieci z kreatywnym pomysłem, wykonaniem bogatym w szczegóły.

          • Jasełka

          • 5 stycznia 2023 r. społeczność naszej szkoły spotkała się na tradycyjnych Jasełkach. W świątecznej atmosferze obejrzeliśmy wyjątkowe przedstawienie o Bożym Narodzeniu. W role bohaterów sprzed 2000 lat wcielili się w tym roku nauczyciele i uczniowie. Widzowie z radością i entuzjazmem reagowali na to, co działo się na scenie. Ogromne brawa i liczne gratulacje od uczestników świadczyły o tym, że przedstawienie bardzo się podobało i zachęciło do osobistej refleksji. Wszystkim artystom z całego serca dziękujemy, a całej społeczności szkoły życzymy Szczęśliwego Nowego Roku.

          • Jasełka 4-5 latków

          • Dnia 20 grudnia 2022 r. Grupa RYBEK przedstawiła Jasełka dla rodziców i bliskich. Występ był wyjątkowy, mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali swoje role. 4-5 latki wprowadziły nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

          • Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową rozstrzygnięty! 

          • Napłynęło 35 prac. Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych oraz rozwijanie umiejętności redagowania życzeń w języku obcym. Prace były oceniane pod względem pomysłowości w interpretacji tematu i poprawności napisanego tekstu.
            Nagrodzone prace:
            I.Gabrysia Hołdyńska - kl.IIIB
             Paulina Prokopowicz - kl.VIB
            II.Monika Wójtowicz - kl.VIB
              Oliwier Brzozowski - kl.IIIB
            III.Liliana Kulbacka - kl.IVB
               Oliwia Kowalczyk - kl.VIB

            Kartki można obejrzeć w holu, przy bibliotece szkolnej.
            Konkurs zorganizowały - Iwona Jóźwiak i Teresa Kozłowska

          • XXII Miejski Konkurs Recytatorski

          • 20 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXII Miejskim Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza ,,Młodości! ty nad poziomy wylatuj..."
            II miejsce Makar Popov uczeń p. Katarzyny Boltrukanis
            IV miejsce Kinga Treszczotko uczennica p. Katarzyny Boltrukanis
            VI miejsce Maja Żelazko uczennica p. Katarzyny Boltrukanis
            VII miejsce Agata Szeliga uczennica p. Beaty Zdancewicz
            Gratulujemy sukcesu!

          • Najpiękniejsza kartka i dekoracja świąteczna

          • Mamy zaszczyt ogłosić wyniki konkursu na "Najpiękniejszą kartkę świąteczną” i „Najciekawszą dekorację świąteczną 3D”. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, gdyż prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, estetykę wykonania, oryginalność i pomysłowość.  W kategorii "Najpiękniejsza kartka świąteczna" jury konkursu postanowiło przyznać nagrody trzem zwycięzcom. Są to:
            Patryk Ryrych z klasy 1B, • Krystian Stankiewicz z klasy 2C, • Maria Zaburanna z klasy 2D
            Nagrody to:  dyplomy oraz tableciki graficzne.
            Rozstrzygnięto też konkurs na  „Najciekawszą dekorację świąteczną 3D”.
            Po burzliwych naradach jury konkursu postanowiło przyznać 3 nagrody trzem zwycięzcom i jedno wyróżnienie. Są to:
             • Marta Brzozowska z klasy 8B, • Natalia Stypulkowska z klasy 8B, Maja Szyszkowska z klasy 5c.
            Nagrody to: dyplomy, wydrukowana praca oraz długopisy 3D z zapasem filamentu.

            Wyróżnienie oraz wydrukowaną pracę i tablecik graficzny otrzymała: 
            • Julia Danowska z klasy 7A
            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Wesołych świąt!

          • Mikołaje w szkolnej bibliotece

          • „Niech te święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek, niechaj gwiazdka z nieba leci, niech Mikołaj tuli dzieci…”

            W bibliotece od 6 grudnia zagościły Mikołaje. Na zajęciach czytelniczych w bibliotece i w świetlicy prezentowano książki o tematyce zimowej i świątecznej. Zapoznawano dzieci ze zwyczajami świątecznymi panującymi w Polsce i na świecie. Czytano im wiersze i opowieści związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci rysowały wymarzonego Mikołaja. Prace wywieszono w bibliotece.

          • Konkurs Recytatorski - szkolne eliminacje

          • Dnia 14.12.2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do XXll Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza ,,Młodości! ty nad poziomy wylatuj...". Przedstawiciele klas 5-8 zaprezentowali umiejętności recytatorskie wybranego utworu Adama Mickiewicza. Spośród uczestników komisja wybrała 5 osób, które będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnej turze konkursu. Do dalszego etapu, który odbędzie się 20 grudnia w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, zakwalifikowali się: Makar Popov (7b), Maja Żelazko (7b), Kinga Treszczotko (6e), Agata Szeliga (5c) i Monika Wójtowicz (6b).

          • Turniej Piłki Siatkowej Dzieci pod hasłem ,,Jesteś Naszą Nadzieją’’

          • W miesiącu listopadzie najmłodsi siatkarze z naszej szkoły, uczniowie klas I – IV , mięli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności siatkarskich w Turnieju Piłki Siatkowej Dzieci pod hasłem ,,Jesteś Naszą Nadzieją’’.  W zmaganiach wzięło udział ponad 60-ciu młodych siatkarzy z Suwałk, którzy rywalizowali o pamiątkowe medale i dyplomy. Dziękujemy  Fundatorowi  nagród  Stowarzyszeniu Ślepsk – Malow Suwałki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju wspaniałej, sportowej postawy! 

          • Rozdanie nagród w konkursie "Wiedzy o zawodach rzemieślniczych""

          • 14.12.2022 w biurze Cechu odbylo się uroczyste rozdanie nagród w konkursie "Wiedzy o zawodach rzemieślniczych", uczniowie klasy 8a i 8d zostali laureatami konkursu.
            Patrycja Palanis - kl. 8d
            Mateusz Jarmołowicz - kl. 8a
            Sebastian Jarmołowicz - kl. 8a
            Na fotografii są laureaci z  pania Moniką Szpakowską - doradcą zawodowym 

          • Drukarki 3D w naszej szkole

          • W ramach projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła wzbogaciła się o dwie drukarki 3D. Rozpoczęliśmy od obserwowania oraz drukowania gotowych modeli. Teraz poznajemy aplikacje, w których tworzymy własne projekty i je drukujemy. 

          • Uczniowie klas I-III odwiedzili SOR

          • 7.12.2022 uczniowie klas 1-3 odwiedzili Suwalski Oddział Ratunkowy przekazaując dary: zabawki pluszaki i gry, Akcja zorganizowana przez Samorzad Uczniowski klas 1-3. Mamy nadzieję, że dzieci przebywające na Sorze choć przez moment zapomną o bólu strachu.

          • Uczniowie klas ósmych i roboty SkriBoty

          • Wykorzystując gotowe instrukcje, uczniowie klas ósmych przez wiele godzin samodzielnie składali roboty Skriboty. Po złożeniu każdy robot został poddany sprawdzeniu pod względem poprawności działania.  
            Praca nad robotami wymagała od uczniów ogromnej uwagi, prezyzji, cierpliwości, logicznego myślenia oraz sprawności manualnych. Uczniowie mieli okazję poznać podstawy mechaniki, elektroniki oraz programowania. Prace konstrukcyjne z robotami to świetne połączenie pomiędzy nauką i zabawą i być może będą zachętą do pogłębiania wiedzy z zakresu robotyki, a w przyszłości do ukierunkowania i studiowania w tej dziedzinie.

          • Kreatywność z klockami SKRIKIT

          • Drugoklasiści naszej szkoły konstruowali niezwykłe budowle z klocków SKRIKIT. To więcej niż zabawa, to odkrywanie, rozwijanie wyobraźni dziecięcej, a także rozwijanie umiejętności technicznych i manualnych. Dzięki takim umiejętnościom dzieci rozwijają się wszechstronnie. Klocki SkriKit zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • Dzieci chętnie bawią się klockami

          • Dzieci chętnie bawią się klockami różnego rodzaju. Z klocków typu "wafle" zrobiły drogę na koniec świata (ponad 450 klocków), ale zabrakło czasu, żeby się nią pojechać, trzeba było iść na lekcje.

        • Szkolny Konkurs Wiedzy „Święci Ołtarza”
          • Szkolny Konkurs Wiedzy „Święci Ołtarza”

          • 23 listopada 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy „Święci Ołtarza”. Jego celem jest motywowanie uczniów do poszukiwania autorytetów oraz wzorców postępowania w życiu oraz wprowadzenie dzieci w świat wartości inspirowanych życiem świętych, których wizerunki znajdują się w ołtarzu głównym kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach: św. Franciszka z Asyżu, św. Floriana, św. Łukasza i św. Krzysztofa. W konkursie wzięli udział uczniowie klas V i VI.
            I miejsce zajęła Agata Szeliga - uczennica klasy 5C.
            II miejsce zajęli: Maja Szyszkowska – uczennica klasy 5C i Bartosz Słabiński – uczeń klasy 6D.
            III miejsce zajęli: Aniela Baczewska– uczennica klasy 5C i Michał Gwiazdowski – uczeń klasy 6D.
            Serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za zainteresowanie tematyką konkursu.

             

          • Jak zdrowo się odżywiać?

          • 21 listopada uczniowie klas sportowych o profilu pływanie brali udział w szkoleniu dotyczącym prawidłowego odżywiania  zorganizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli  w Suwałkach.

            Podczas spotkania nasi uczniowie oprócz podstawowych zasad żywienia dowiedzieli się jak ważna jest jakość i systematyczność przyjmowania posiłków oraz płynów w celu osiągnięcia zamierzonych wyników treningowych. Usystematyzowali wiedzę o napojach izotonicznych i szkodliwości popularnych energetyków dla zdrowia sportowców, dzieci i młodzieży.

          • Konkurs "Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych" 

          • Dnia 23.11.2022r. został rozstrzygnięty konkurs z języka niemieckiego pt. "Symbole i atrakcje miast krajów niemieckojęzycznych " 
            W konkursie wzięło udział 33 uczniów klas siódmych i ósmych, którzy wykonali 26 prac projektowych. 
            I miejsce zajęli
            Zespół Szymon Kisłowski i Mikołaj Cherubin z klasy 8E
            oraz ex aequo
            Aleksandra Wasilewska z klasy 8E 
            II miejsce zajęli: 
            Zespół Nikola Borkowska oraz Gabriela Ostrowska z klasy 8D 
            wraz ex aequo Maciej Tylenda z klasy 8 D 
            III miejsce zajęły: 
            Weronika Witman z klasy 8D oraz ex aequo Ashley Beczkowska z klasy 8 B 
            Wyróżnienie otrzymały: 
            Katarzyna Świacka z klasy 8D
            oraz Aleksandra Rzatkowska z klasy 8D 
            Dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy!!!

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia
            „Miś jest mały i puchaty,
             Miś jest fajny i kudłaty, 
            Miś jest gruby jak ta kula,
            Misia zawsze się przytula.”
            Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Od 1902 roku pluszowe misie  podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny
            I dlatego też we wtorek, 22 listopada biblioteka i świetlica szkolna zaprosiły uczniów z klas I – II przebywających po południu w świetlicy do wspólnego świętowania Dnia Pluszowego Misia. 

            W bibliotece na dzieci czekały misie - małe, duże, kolorowe.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek o misiach. Już jutro można je wypożyczyć do domu. Wysłuchali wierszy, których bohaterem był miś. Wykonali wspólną pracę plastyczną. Bawili się przy piosenkach „Stary niedźwiedź”, „Pluszowy miś”, „Jadą , jadą misie”.
                     Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

          • "We wspomnieniach wszyscy mogą żyć wiecznie"

          • "We wspomnieniach wszyscy mogą żyć wiecznie" -taki cytat przyświecał nam podczas "Zaduszek poetyckich", które odbyły się 18 listopada 2022 r. w auli szkolnej. Uroczystość została zrealizowana w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza prowadzonego pod opieką p. Beaty Zdancewicz i p. Moniki Kamińskiej-Nejfert. Spotkaliśmy się po to, aby zadumać sie nad przemijaniem, kruchością życia, ale z nadzieją, "że mamy jeszcze czas... ". Młodzi wolontariusze recytowali wiersze, a piosenki zaśpiewali członkowie zespołu "Fa-sol-ki" pod kierownictwem p. Moniki Kudeli. W przygotowaniu deklaracji pomogła p. Joanna Karczewska i p. Monika Kudela. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.

          • Klasa VII a w SOWIE

          • Na początku listopada klasa VII a udała się na zajęcia do Strefy Odkrywania Wyobraźni Aktywności (SOWA) w Suwałkach. Uczniowie samodzielnie eksperymentowali i poznawali zasady fizyki, techniki, geografi oraz matematyki. Zajęcia te zachęcały do  kreatywności i zabawy.

          • 11 XI - Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada, to ważny dzień w historii. Po 123 latach Polska powróciła na mapy świata, jako niepodległe państwo. 
            10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Odzyskania Niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy 6c, zespół wokalny Fa-sol-la, solistów oraz zespół taneczny pod kierunkiem p. Aldony Bieleckiej, p. Łukasza Nowalskiego, p. Moniki Kudeli oraz p. Alicji Makuchy.

          • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

          • „W historii Polski, tak się składa,
            był kiedyś ponad wiek niewoli.
            Jedenastego listopada
            nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

            I wtedy myśl powstała taka,
            by przez szacunek dla przeszłości,
            ten dzień na zawsze dla Polaka
            pozostał Dniem Niepodległości.”

            W bibliotece szkolnej zaprezentowano uczniom wystawkę dotyczącą 
            11 listopada 1918 roku – jednej z najważniejszych dat w dziejach Polski.